top of page

Nájemní byty - zájem investorů navzdory pandemii roste!

Aktualizováno: 7. 4. 2021

Investoři, kteří se zaměřili na nájemní byty těží ze situace základní potřeby obyvatel střechy nad hlavou. Lidé kteří potřebují bydlet i přes vznikající developerské projekty, si nemohou byty v aktuální cenové relaci dovolit. Mnoho z nich tak volí možnost ve světě běžnějšího nájemního bydlení. Sice samo nepřináší jistotu vlastního bytu, ale je ekonomicky přijatelnější.

Zvyšující se podíl nájemních bytů v rámci nabídky developerských projektů by měl podle odhadů developerů během příštího roku - tří, vzrůst až o 30%. Vyplácí se proto jak nákup stávajících bytů pro nájemní bydlení, tak i samotná výstavba nových nájemních bytů.


Ubylo turistů, studentů, zahraničních pracovníků, kteří krátkodobé a střednědobé pronájmy využívají.

Kromě investorů, kteří často poptávají celé nájemní domy, si nákup bytů na pronájem oblíbily i české domácnosti, přičemž některé je nabízely skrze platformy typu AirBNB. Pandemie ale cestovní ruch zmrazila. Minimálně do začátku turistické sezóny jaro '22. Majitelé takových bytů museli urgentně hledat nové uplatnění a minimalizovat své ztráty. Velká část takových bytů byla vržena na trh dlouhodobých pronájmů. Ten sice nedosahuje takových zisků, ale pořád se jedná o stabilní investici, která se i pro růst cen nemovitostí nadále vyplácí. Stoupající pořizovací ceny bytů mají vliv na snižující se křivku výnosnosti nájemného. Stále jde o zajímavou a méně rizikovou, konzervativní investici.


Lákají i komerční nemovitosti.

I na straně komerčních subjektů vidíme v době vrcholící pandemie investiční nárůst. Jedná se zejména o průmyslové nemovitosti, sklady nebo logistické areály, které jsou mimořádně poptávaným cílem realitních fondů pořizující si je pro stabilizaci a zvýšení výkonnosti portfolia.

Nejvíce v této kategorii ztrácí uzavřená nákupní centra v nichž muselo mnoho nájemců své obchody v rámci opatření uzavřít. 20% nájemců v nich také ukončilo své působení. Naproti tomu roste zájem investorů o retailové parky zpravidla vystavěných na hranicích okresů. Potraviny, drogerie, lékárny v nájemním mixu retailového parku zajišťují většinu stabilního příjmu indexovaného nájemného a solidního WAULT.


Redevelopment hotelů.

Kromě obchodních center dolehla koronavirová krize i na provozovatele hotelů. Celá řada z nich dnes počítá s tvz. redevelopmentem, tedy úpravou hotelu pro jiný účel, například nájemní dům. Tento model sice počítá s dalšími nutnými investicemi. Ve výhledu tří let je očekáván nejen návrat do normálu, ale i růst výnosů vzhledem k pořizovací ceně nemovitostí. Příležitost je také v narůstající poptávce servisovaných hotelových apartmánů coby bezpečnější formě cestování bez nutnosti setkávání davů ve společných prostorech.


Co říci závěrem?

Pandemie Covid-19 poškodila celou řadu segmentů ekonomiky. Realitní trh však obecně nejméně. Naopak se dočkal také svého růstu.

bottom of page